26.01.2026 15:18

Risikoreduserende tiltak der fysisk sikring ikke har latt seg gjennomføre

Kommuner kan søke NVE om økonomisk støtte (tilskudd) til sikringstiltak for områder med bebyggelse hvor man har identifisert og kartlagt faresoner. Sikringstiltak skal beskytte bebyggelse mot skredmasser og flomvann, hindre erosjon eller redusere sannsynligheten for at skred utløses. Dersom kostnaden ved fysiske sikringstiltak vil være urimelig høye i forhold til verdien av bebyggelse som sikres, kan det i særlige tilfeller gis tilskudd til risikoreduserende sikringstiltak som varsling og overvåkning.

Hva kan det søkes om?

For å få tilskudd til sikringstiltak må det foreligge kartleggingrapporter fra fagkyndige som beskriver naturfaren det skal varsles mot. For skred er dette en beskrivelse av skredfaren med anslått årlig sannsynlighet for skredskader. For tiltak mot flom og erosjon må det foreligge vurdering av flomfare, og/eller erosjonsfaren med anslått årlig sannsynlighet. Dersom dette ikke finnes, må det utarbeides rapport, gjerne i tråd med NVEs veiledere for kartlegging

Slik foregår gjennomføringen (hvem gjør hva når?)

Før du søker

For at vi skal kunne behandle søknaden din uten forsinkelser, må søknaden være så komplett som mulig ved innsendelse. Les gjennom dette:

Søknadsskjema

Husk at du må skaffe Altinn-rollen “Energi miljø og klima” før du kan åpne skjemaet.