26.01.2026 15:18

Opstadhornet (Møre og Romsdal, Midsund kommune)

Opstadhornet er et stort ustabilt fjellparti over Midfjorden på Otrøya, 17 km vest for Molde

Opstadhornet. Foto: T. Oppikofer, NGU
Opstadhornet. Foto: T. Oppikofer, NGU

Fjellpartiet er begrenset av en 10–20 m høy bakskrent og er tydelige begrenset i terrenget. Innad i fjellpartiet er det flere sprekker og andre deformasjonsstrukturer.

Fjellpartiet er delt opp i flere scenario. Scenario A omfatter hele det ustabile området og volumet er 20 millioner m3. Scenario B og C er begrenset deler i ytterkant av området, og har volum på henhaldvis 1,6 millioner og 700 000 m3.

Differensielle GPS-MÅLINGER utført siden 2003 viser bevegelser rundt 2 mm/år. Datering av bakskrenten viser at hastigheten har vært jevn de siste 14000 år.

Et potensielt skred kan nå noen boliger. I tillegg kan et skred fra scenario A og B nå fjorden og foran til en tsunami. For scenario A kan dette ha store konsekvenser, blant annet for kan nå Molde sentrum. For scenario B, som har høyere sannsynlighet men mindre volum, er det utført en detaljert flodbølge-modellering av NGI, og denne viser relativ få bygninger i oppskyllingssona.

 

Konsekvenser for arealbruk

I utløpområdet for skred og i oppskyllingsområdene for flodbølger fra scenario B vil det være restriksjoner på bygging av tiltak i sikkerhetsklasse S3 i henhold til byggteknisk forskrift (TEK17) § 7-3. NVE vil i dialog med berørte kommuner diskutere og avklare hva som er aktuell oppfølging av Opstadhornet.

Tiltak/oppfølging

Scenario A og C har årlig nominell sannsynlighet mindre enn 1/5000, mens scenario B har årlig nominell sannsynlighet mellom 1/1000 og 1/5000. Grunnet sannsynligheten for scenario B og de store konsekvensene for scenario A, vil objektet bli fulgt opp med periodiske målinger. Satellittreflektorer ble satt opp i 2018, og periodisk måling med bakkebasert in-SAR rader har vært utført siden 2016.

 

Ustabile fjellpartier. Kart: NVE Atlas
Ustabile fjellpartier. Kart: NVE Atlas