Fra 01.01.2025 skal alle utførte skredfareutredninger sendes til NVE. Her får du oversikt over hva som skal leveres til NVE og hvordan.
a. de vurderinger som er gjort av alle typer skred i bratt terreng, herunder steinsprang, steinskred, fjellskred, snøskred, sørpeskred, flomskred og jordskred
b. stedfestede analyseområder, faresoner for skred og skogpolygoner med betydning for skredfaren, dersom slike er utarbeidet
c. befaringsrapporter, dersom slike er utarbeidet.
For punkt a og c skal det denne informasjonen leveres som en rapport i PDF-format, mens det skal leveres digitale kartfiler (vektordata) for punkt b dersom slike er utarbeidet. Gjennom skjemaet for innmelding skal du også legge inn noe informasjon (metadata) om fareutredningen som er utført.
Hvis rapporten består av mange vedlegg som ikke er slått sammen til en PDF-fil, må filene bli slått sammen til en PDF-fil før det lastes opp. Hvis det er skrevet flere enkeltstående notater/rapporter som utgjør en del av selve fareutredningen for skred, for eksempel hvis det er skrevet et eget befaringsnotat, så må det sendes inn individuelt som en egen innmelding.
Kartfiler for følgende skal sendes inn dersom de er utarbeidet:
Påvirkningsområde, området som kan generere skred inn mot analyseområdet, kan også sendes inn.
Innsendte utredninger vil legges inn i rapportdatabasen for utredninger av skredfare i bratt terreng: Utredninger av skredfare i bratt terreng (nve.no). Hvis vi får tilsendt rapporter med tilhørende faresoner der det er utført faresonekartlegging iht. TEK17, vil disse bli publisert i NVEs nasjonale oversikt over faresoner for skred i bratt terreng: NVE Faresoner for skred i bratt terreng.Datasettet for faresoner for skred i bratt terreng er også tilgjengelig for allmennheten via Norge digital sin portal Geonorge. Skredfaresonene er da tilgjengelig for nedlastning i ulike formater og via oppkobling gjennom karttjenester i egne kartverktøy.