Kraftsituasjonen uke 11, 2025
Lavere vindkraftproduksjon, høyere forbruk og høyere kraftpriser i Norden

Kraftprisene økte i Nord-Europa forrige uke, og økningen var størst i de nordiske landene. Høyere forbruk i Norden, blant annet grunnet kaldere vær, og lavere vind- og solkraftproduksjon i Nord-Europa er viktige faktorer bak prisøkningen. Dette bidrog til høyere etterspørsel etter norsk vasskraftproduksjon, som økte fra uken før. Det var fortsatt lavere tilgjengelig utvekslingskapasitet fra Norge i anledning innføringen av et nytt reservemarked for kraft 4. mars, men kapasiteten mot både Tyskland og Storbritannia var høyere enn uken før. Dette bidrog til at Norge hadde den høyeste nettoeksporten over en uke hittil i år, på 0,8 TWh
På ukedagene var det særdeles lite vindkraftproduksjon i Norden. Sammen med høyere forbruk bidrog det til at Sørvest- og Sørøst-Norge (NO2 og NO1) fikk priser over 100 ører/kwh og på nivå med kontinentet i mange timer mellom tirsdag og torsdag. Flaskehalser i nettet gjorde at Vest-Norge (NO5) ikke fikk like mange høypristimer som Sørvest- og Sørøst-Norge. Vekeprisane i sørlige Norge (NO1, NO2 og NO5) var 53-85 øre/kwh, og prisforskjellen mellom Vest-Norge og Sørøst-Norge var den høyeste så langt i år. Også Midt- og Nord-Norge (NO3 og NO4) opplevde høyere priser i ukedagene da det var lite vindkraftproduksjon. Vekeprisane her endte på henholdsvis 35 og 12 ører/kwh.
Last ned kraftsituasjonsrapporten for uke 11 2025
Vannmagasinstatistikk
Les mer om vannmagasinstatistikk her.
For flere detaljer, sjå: www.senorge.no/map.
Data for kraftsituasjonen
NVE lanserer nå den første versjonen av «Data for kraftsituasjonen». Denne nettsiden vil presentere utvalgte data som blir brukt i kraftsituasjonsrapporter. Nettsiden er interaktiv, og brukere vil ha mulighet til å tilpasse parametre som område og tidsperiode. Vi tar gjerne imot tilbakemeldinger som kan bidra til å forbedre rapporten.